Muzeum z odznaką Zasłużony dla Legnicy

Odznakę Zasłużony dla Legnicy przyznaną Muzeum Miedzi odebrał dyrektor instytucji Marcin Makuch podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej (6 czerwca) w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

Do nagrody muzeum zostało zgłoszone przez Prezydenta Miasta Legnicy, ponieważ „Muzeum Miedzi w Legnicy funkcjonuje w naszym mieście już 60 lat i stanowi ważny filar działalności kulturalnej w Legnicy. Placówka zorganizowała ponad 600 wystaw, prezentujących przede wszystkim dawną i współczesną sztukę polską i europejską, zbiory z wykopalisk i historię Śląska oraz Polski. Działalność muzeum to nie tylko wystawy i zbiory, to również setki wydarzeń kulturalnych: lekcji muzealnych, plenerów, warsztatów, koncertów muzycznych, projekcji filmowych, wykładów czy konkursów, kierowanych do różnych odbiorców. Muzeum w Legnicy powstało z szacunku dla przeszłości naszego miasta jako ognisko rodzimej, narodowej tradycji i kultury. Jest jedynym ośrodkiem tego typu w Polsce, gdzie prezentuje się problematykę wykorzystania miedzi przez człowieka, od pradziejów, aż po współczesność. (…)”.

Wśród osób, którym wręczono odznaki „Zasłużony dla Legnicy”, znalazło się też kilka postaci, które w karierze zawodowej współpracowały z Muzeum Miedzi: Rafał Eysymontt - historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzator wiedzy o architekturze Dolnego Śląska; Stanisław Firszt - archeolog i popularyzator wiedzy o historii miasta; Piotr Oszczanowski to historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Zbigniew Brzeziński - kolekcjoner i pasjonat historii Legnicy; Jan Harasimowicz historyk sztuki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego, autor i organizator, przy współpracy z Muzeum Miedzi, wielu konferencji naukowych poświęconych min. kulturze i historii dawnej Legnicy; Stanisław Jujeczka - dr historii, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz średniowiecznej Legnicy, wieloletni członek rady redakcyjnej „Szkiców Legnickich”, w których publikował artykuły dotyczące dziejów Legnicy.

Wszystkim nagrodzonym, którzy swoją pracą zasłużyli się dla Legnicy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Relacja z przebiegu uroczystości wraz z listą osób nagrodzonych tegorocznymi nagrodami przyznawanymi przez Radę miejską Legnicy.