Banknot pamiątkowy 0 euro poświęcony Legnicy - konferencja prasowa

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa poświęcona emisji wyjątkowego legnickiego banknotu pamiątkowego 0 Euro. Będzie to pierwszy banknot pamiątkowy 0 euro poświęcony Legnicy :) ;)

29 sierpnia będzie dniem emisji wyjątkowego legnickiego banknotu pamiątkowego 0 Euro. Zostanie on zaprezentowany w Muzeum Miedzi.
Będzie to pierwszy banknot pamiątkowy 0 euro poświęcony Legnicy. Na rynek trafi zaledwie 5 000 egzemplarzy, a jego cena emisyjna to jedyne 20 zł. Trzeba pamiętać, że banknot pamiątkowy 0 euro nie jest środkiem płatniczym.
Legnickie Euro przedstawia Zamek Piastowski oraz florena legnickiego. Bicie legnickich florenów przypada na lata 1342-1345. Była to tym samym pierwsza obiegowa moneta na ziemiach polskich. Niemal 675 lat po tym wydarzeniu fakt ten przypominamy prezentując jego wizerunek.
Emitentem banknotu 0 Euro jest Muzeum Miedzi w Legnicy.

Sprzedaż waloru rozpocznie się 29 sierpnia 2020 r. o godz. 10.00 (w oddziale w Akademii Rycerskiej, ul. Chojnowska 2) oraz w internecie pod adresem: www.muzeum-miedzi.art.pl/sklep/gadzety-pamiatki

W dniu emisji banknot będzie można nabyć w specjalnym automacie (uwaga: automat przyjmuje tylko monety 5 zł). Później sprzedaż będzie prowadzona w kasach Muzeum Miedzi. Dodatkowo podczas promocji będzie można zobaczyć legnickiego florena, który uwieczniony został na banknocie 0 euro oraz bezpłatnie zwiedzić wystawę - „Dawna Legnica. Obraz miasta w grafice i malarstwie ze zbiorów Muzeum Miedzi”.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość wybicia kopii srebrnego grosza Fryderyka II z podobizną św. Jadwigi.
Emisje banknotów pamiątkowych mają służyć podnoszeniu świadomości społeczeństwa w poszczególnych krajach europejskich na temat najważniejszych historycznych i kulturowych zabytków, ciekawych miejsc turystycznych, ważnych wydarzeń i wybitnych osobistości.

Więcej informacji na temat projektu 0 euro i innych polskich emisji znaleźć można na stronie www.esouvenir.pl.