Dawna Moda Dziecięca

Dawna Moda Dziecięca



Redakcja: Małgorzata Możdżyńska – Nawotka
Ilość stron: 288
Oprawa: twarda
Format: 29 x 22 cm
Miejsce i data wydania: Wrocław 2013



cena – 80 zł






Obszerny katalog towarzyszący dwóm wystawom, pierwsza miała miejsce w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a druga     w Muzeum Miedzi w Legnicy. Książka porusza historię europejskiej mody dziecięce,j od XVII w. do wybuchu II wojny światowej, w malarstwie, grafice, strojach i akcesoriach w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.  Do XVII w. dzieci ubierano w miniaturowe wersje ubrań dla dorosłych. W okresie Oświecenia dziecko stało się największą wartością uczuciową i społeczną mieszczańskiej rodziny, a troska o jego zdrowy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny znalazła się w centrum starań rodziców. W XIX w. moda dziecięca obejmowała wielką rozmaitość form ubiorów i inspirujących je wątków tematycznych. Stroje dla dzieci odzwierciedlały rodzicielskie fascynacje literackie czy artystyczne. Przełom XIX i XX w. charakteryzował się tendencją ku racjonalności, uproszczeniu i funkcjonalności. Od schyłku XVIII w. ewolucji podlegała także relacja między modą dla dorosłych i dzieci. Stanowiły dla siebie wzajemne źródło inspiracji – w pewnych okresach nowe tendencje ujawniały się najpierw w modzie dziecięcej, w innych zaś ubiory dziecięce podążały za dorosłą modą.
            Była  to pierwsza w Polsce duża wystawa poświęcona tej tematyce. Celem kuratorek było nie tylko pokazanie cennych i niezwykle rzadkich eksponatów, ale również wskazanie czynników, które miały wpływ na kształtowanie się mody dziecięcej. Dlaczego małym dzieciom zakładano gorsety, jak ubierali swoje pociechy miłośnicy literatury i jaki wpływ na modę miały konkretne wydarzenia historyczne.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookie, których używamy i jak je usunąć, zobacz naszą Polityka prywatności.

Akceptuję ciasteczka