Jeremias Joseph Knechtel

Jeremias Joseph Knechtel



Redakcja: Kozieł Andrzej, Kłoda Emilia
Ilość stron: 264
Oprawa: miękka i twarda
Format: 21 x 30 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2012



cena - 50 zł (oprawa miękka)
cena - 60 zł (oprawa twarda) nakład wyczerpany



Publikacja towarzyszyła wystawie monograficznej poświęconej życiu i twórczości niemal nieznanego dotąd legnickiego malarza doby baroku Jeremiasza Józefa Knechtla (1670 – 1750). Muzeum Miedzi w Legnicy w 2012 r. obchodząc pięćdziesięciolecie funkcjonowania, uczciło jubileusz wystawą prezentującą 30 obrazów legniczanina. Jeremias Knechtel urodził się w Českiej Kamenicy k/Dečina (Czechy), lecz już na pocz. XVIII w. osiedlił się w Legnicy, gdzie mieszkał i tworzył aż do swej śmierci.
Twórczość tego malarza jeszcze całkiem niedawno pozostawała nie doceniana i nie rozpoznana pośród setek, często anonimowych dzieł z doby późnego baroku na Śląsku.
Ostatnie badania nad spuścizną artystyczną tego okresu przyniosły „odkrycie” imponującej, pod względem ilości i zasięgu, twórczości tego legnickiego malarza. Dodajmy też, że twórczość ta bardzo korzystnie wyróżnia się na tle epoki i możemy śmiało widzieć w nim znakomitego przedstawiciela pokolenia miejscowych malarzy, którzy wypełnili artystyczny krajobraz Śląska po Michale Willmanie. Obecnie zostało już  rozpoznanych ponad sto obrazów tego malarza rozsianych po całej zachodniej części Dolnego Śląska i terenie obecnego woj. lubuskiego.
Celem wystawy oraz towarzyszącego jej katalogu było przybliżenie i spopularyzowanie sylwetki  tego legnickiego malarza oraz ukazanie jego znaczenia na tle ówczesnej sztuki śląskiej. Katalog, który rejestruje wszystkie rozpoznane dotąd obrazy Jeremiasa Knechtla  jest pierwszą  tego rodzaju prezentacją jego twórczości w śląskim muzealnictwie i historii sztuki.

Publikacja składa się z części esejowej i katalogowej. Eseje napisali:
Emilia Kłoda Jeremias Joseph Knechtel – malarz zapomniany? i Andrzej Kozieł Jeremias Joseph Knechtel a malarstwo barokowe na Śląsku.

Katalog, pisany przez wielu autorów składa się z dwu części:  
A. Zachowane dzieła Jeremiasa Josepha Knechtla i jego warsztatu
(według aktualnych miejsc przechowywania)
B. Zaginione lub zniszczone dzieła Jeremiasa Josepha Knechtla i jego warsztatu
(według ostatnich miejsc przechowywania) i ułożony jest alfabetycznie