AKADEMIA RYCERSKA - 8.06. - 30.09. 2017
Od średniowiecza zamieszkiwali we Lwowie ludzie wielu narodowości i wyznań. Wśród nich była duża grupa ormiańskich kupców z Krymu. Po przyłączeniu Rusi Halickiej przez Kazimierza Wielkiego władca ten zatwierdził odrębność religijną, samorządową i sądowniczą Ormian lwowskich. Zezwolił także na powołanie biskupstwa ormiańskiego i budowę katedry.
Wierni tego Kościoła rozpoczęli wznoszenie bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP. Założona była na planie krzyża greckiego. Z powodu powiększającego się grona wiernych dobudowano w XVII wieku od zachodu dwa przęsła i powstała budowla na planie krzyża łacińskiego, gdzie prezbiterium tworzyła najstarsza część bazyliki. W 1630 r. ormiański arcybiskup Mikołaj Torosowicz (1627-1681) przystąpił do unii z Rzymem, dając początek dziejom Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego we Lwowie.
W okresie międzywojennym arcybiskup Józef Teofil Teodorowicz (1864-1938) postanowił rozbudować bazylikę i poddać ją renowacji. Projekt przebudowy przygotował znakomity architekt Franciszek Mączyński, projekty mozaik w prezbiterium wykonał Józef Mehoffer, ściany nawy ozdobił wielkoformatowymi obrazami Jan Henryk Rozen. On także był projektantem witraży. Prace trwały do 1939 r. i nie zostały zakończone. W 1945 r. władze sowieckie zlikwidowały lwowską archidiecezję ormiańską, w 1950 r. katedrę zamknięto i zamieniono na magazyn muzealny. Prace nad ratowaniem naszego dziedzictwa kulturowego polscy konserwatorzy podjęli w 2008 r. i wykonali renowację oraz rekonstrukcje dawnego wystroju katedry.
Wystawa została przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i przedstawia efekty prac konserwatorskich a także historię lwowskich Ormian i ich świątyni.
Fot.Dariusz Berdys
W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Muzeum Miedzi zaprasza na:
- Wykład prof. dr hab. Krzysztofa Stopki pt. "Ormianie w Polsce - ponad 600 lat historii" - 28 czerwca (środa), o godz. 16.00
- Projekcję filmu dokumentalnego Artura Jaworskiego pt. "Katedra ormiańska we Lwowie" - 12 lipca (środa) o godz. 14.00
- Wykład prof. Rościsława Żerelika pt. "Najazd mongolski na Armenię w świetle kronik ormiańskich z XIII w." - 8 września (piątek) o godz. 16.00
Wstęp na wszystkie powyższe wydarzenia jest wolny.
Otwarcie wystawy - 08.06.2017 r.
https://www.muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2017-pozycja/252-katedra-ormianska-we-lwowie-i-jej-tworcy#sigProId64f6d0db56