Tradycja i współczesność. Malarstwo Miny Gampelczerwiec - październik 2024 r.

gmach głównyMina Gampel, choć wiele doświadczyła, wciąż jest pełna energii i zachwytu nad światem oraz ludźmi, co doskonale widać w jej obrazach. Czasem są to nostalgiczne wspomnienia miasteczek, dziecięcych zabaw i rodziny, innym razem pełne radosnej ekspresji obrazy ilustrujące kulturę żydowską.

Nawet w obrazach abstrakcyjnych oprócz ferii kolorów dominuje sylwetka ludzka. Innym ważnym tematem są kwiaty, o których mówi, że są uśmiechem ziemi. Za główny cel artystka stawia sobie dawanie ludziom radości.

Mina Gampel (ur. 1940) jest malarką oraz wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Esslingen w Niemczech, której jest absolwentką. Ukończyła również Europejską Akademię Sztuk Pięknych w Trewirze. Artystka urodziła się w żydowskiej rodzinie w Pińsku (dziś Białoruś) w czasie II wojny światowej. Rodzina uciekła w głąb Azji, jednak po wojnie wróciła w nowe granice Rzeczpospolitej i zamieszkała w Szczecinie. Kolejnym przystankiem był dla artystki Izrael, ale ostatecznie osiadła w Stuttgarcie.GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 20.06.2024 r.IMG_5958
„Tradycja i współczesność” malarstwo Miny Gampel - ekspozycja, fot.D.Berdys
IMG_5963
IMG_5970
IMG_5975
IMG_5979
IMG_5988