wrzesień – grudzień 2024
gmach główny
Ekspozycja została podzielona na dwie całkowicie odrębne części. Pierwsza, znajdująca się w siedzibie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (Hall Starego Ratusza), to owoc szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach, instytutach, bibliotekach i muzeach. Dotyczy niezwykle trudnego do uchwycenia zagadnienia, jakim jest legnicki teatr oraz życie teatralne w pierwszych latach powojennych. Zebrany materiał pozwolił na przedstawienie takich wątków jak próby powołania teatru zawodowego, teatr radziecki, narodziny teatru żydowskiego, gościnne występy teatrów spoza miasta oraz lokalny amatorski ruch teatralny.
Część druga, prezentowana w Muzeum Miedzi w Legnicy (ul. św. Jana), to fotograficzna podróż do Legnicy z lat 1945–1950. Narzędziem do tego są zaś amatorskie zdjęcia z rodzinnych archiwów obecnych i byłych mieszkańców miasta. Spora ich część pochodzi ze zbiorów legnickiego muzeum, bo już od kilkudziesięciu lat tego typu obiekty są przekazywane do zbiorów Działu Historii. To one, wobec wyraźnego braku tego typu materiałów, częstokroć są cennym uzupełnieniem ikonografii wszelkich wystaw, prezentacji i wydawnictw. W niejednym domu i mieszkaniu czeka zapewne jeszcze wiele takich perełek, a jednym z celów ekspozycji jest właśnie zachęcenie legniczan do dzielenia się tym, co zawierają rodzinne albumy – swoimi zbiorami.
Na wystawie można obejrzeć obiekty, fotografie, afisze, wycinki prasowe i dokumenty pochodzące ze zbiorów następujących instytucji: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Legnicy, Biblioteki Narodowej w Warszawie (polona.pl), Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Muzeum Miedzi w Legnicy, Narodowego Archiwum Cyfrowego (nac.gov.pl). Została również wzbogacona przez osoby prywatne: Mariolę Bobolę, Irenę Burzyńską, Roberta Deca, Krzysztofa Duszkiewicza, Marię Furowicz, Jolantę Matulewicz-Dudę, Elżbietę Grygoś, Urszulę Hopko, Aleksieja Krasotina, Adama Małka, Teresę Małek-Ryzner, Beatę Schnel, Henię Szklar, Jerzego Szubę i Karinę Węgielnik.
Ekspozycja towarzyszy konferencji popularnonaukowej Irena Solska i teatr w powojennej Legnicy (26 września 2024 r.).
Kurator wystawy: dr Marek Żak