BICIE MONET

BICIE MONET

Mennica to miejsce, w którym od wieków produkuje się monety - przedmioty obecne w życiu każdego człowieka od wieluset lat. Dziś proces bicia monet jest bardzo zautomatyzowany. Dawniej było to zajęcie należące do mincerza i jego współpracowników. Zaskakującym jest fakt, że większość ówczesnych użytkowników metalowych środków płatniczych nie potrafiła czytać, jednak nie przeszkadzało to im w właściwym określeniu wartości monet, na której najczęściej znajdowały się wizerunki władców.
    
Proponujemy podróż w czasie do takiej mennicy i z tej okazji przygotowaliśmy niecodzienną atrakcję, dzięki której będzie można zapoznać się z procesem powstawania monet. Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnej zabawie! Wspólnie będziemy mogli poczuć się przez chwilę jak średniowieczni rzemieślnicy. Oprócz aktywnego uczestnictwa w warsztatach będzie można dowiedzieć się sporo o historii polskiej numizmatyki. A historia ta jest długa i bogata, sięga bowiem X wieku i związana jest z panowaniem pierwszych Piastów, którzy także od XIII wieku uruchomili mennicę w naszym mieście.
    
Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję samodzielnie wybić kopię srebrnego grosza z wizerunkiem św. Jadwigi. Moneta ta była produkowana w legnickiej mennicy od 1505 roku, za panowania księcia legnicko – brzesko – wołowskiego Fryderyka II (1480 – 1547).
Zapraszamy!

kopia srebrnego grosza z wizerunkiem św. Jadwigi