Elektrotinty Remigiusza Dobrowolskiego

Cena: 8 zł


Elektrotinty Remigiusza Dobrowolskiego


Autor: Seredyszyn – Wojtasik Łucja
Ilość stron: 15
Oprawa: miękka
Format: 30 x 21 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2018



Cena: 8 zł





Katalog powstał jako pokłosie wystawy o tym samym tytule, która miała miejsce w Muzeum Miedzi w Legnicy w okresie od 30.11.2018 do 09.03.2019 roku.
Remigiusz Dobrowolski urodził się w Poznaniu w 1965 roku. Tu w latach: 1980 – 1986 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych i zdał maturę. Uzyskał dyplom w specjalności: Wystawiennictwo. Przez dwa lata pracował jako instruktor w Młodzieżowym Domu Kultury w Poznaniu, rozpoczął także naukę języka włoskiego i przygotowania do egzaminu na studia.    W 1989 r. dostał się do Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Urbino, we Włoszech. Studiował tu malarstwo u prof. Giovanni’ego Mundula, rysunek u prof.  Omara Galliani i w ostatnich dwu latach na Katedrze Grafiki Warsztatowej techniki metalowe u prof. Rossano Guerra i jego Asystenta laboranta Fabio Bertoni (zm. 1994) oraz serigrafię u prof. Mario Luzzi. W 1993 r. otrzymał Dyplom Akademicki z Malarstwa u prof. Elio Marchegiani. Dyplom ten uprawnia do nauczania we wszystkich Akademiach Sztuk Pięknych we Włoszech. Z powodów rodzinnych powrócił w 2002 r. do Poznania. Dał się poznać jako twórca mocno zaangażowany w problemy ekologiczne (malarstwo, rzeźby, instalacje) i nowe oblicze sztuki religijnej. Pod koniec studiów zaczyna wystawiać swoje prace zarówno na ekspozycjach indywidualnych jak i zbiorowych, głównie we Włoszech i na Słowenii. Ma w swoim dorobku scenografie i działania malarskie na żywo dla realizacji teatralnych.
Nasza instytucja stara się w swej działalności uchwycić i przedstawić wykorzystanie miedzi w wielu dziedzinach życia i twórczości. Tym razem eksponowaliśmy prace graficzne, gdzie matrycą jest specjalnie przygotowana płyta miedziana. Główną tematyką prac pana Dobrowolskiego są przedstawienia religijne dotyczące wydarzeń opisanych w Starym Testamencie. Kilkanaście prac to ilustracje do dwu bajek. Jednej opisującej żołnierza i cudowne krzesiwo, drugiej zapisanej po raz pierwszy przez Ezopa. Wystawa została wzbogacona o prace malarskie: dwie w nurcie ekologicznym, ukazujące zwierzęta i dwie o tematyce religijnej. Na ekspozycji prezentowaliśmy prace z miedzianych i cynkowych matryc.