Wystawa "Biżuteria od biedermeieru do art déco" powstała dzięki współpracy trzech Muzeów: Muzeum Mazowieckiego w Płocku (gdzie miała swoją pierwsza edycję), Muzeum Narodowego w Poznaniu - Oddziału Muzeum Sztuk Użytkowych oraz Muzeum Miedzi w Legnicy.

Obiekty sztuki złotniczej zaprezentowane na niej powstały w ciągu stu pięćdziesięciu lat (od początku XIX po l. 40. XX wieku). Prezentują one różne style sztuki jubilerskiej i różne szkoły. Są tu eksponaty nawiązujące formą do stylów historycznych, często wzorowane nawet na wyrobach starożytnych, odpowiadające nurtom romantycznym, ale także bardzo bogato reprezentowane są obiekty o stylistyce secesyjnej czy też art déco. Powstały w pracowniach jubilerów francuskich, rosyjskich, włoskich, niemieckich i polskich. Do wyrobu tych precjozów złotnicy posłużyli się szlachetnymi metalami: złotem, platyną, srebrem, w czasie secesji i art déco także miedzią. Użyli kamieni jubilerskich: brylantów, diamentów, szafirów, rubinów, chryzolitów, ametystów, turkusów, pereł, korundów, koralowca, a także emalii, zarówno nieprzezroczystych - opakowych, jak również laserunkowych.

Wśród eksponowanych obiektów możemy spotkać pojedyncze obiekty: naszyjniki, wisiory, pierścionki, brosze, kolczyki, jak również tak zwane garnitury, czyli wykonane w jednej stylistyce i z tych samych materiałów komplety biżuteryjne. Uzupełnieniem biżuterii zdobiącej ciało czy też strój są zegarki, zarówno damskie jak i męskie, oraz papierośnice, torebki, portmonetki. Bardzo cenne, nie tylko z racji kruszcu czy precyzji i maestrii wykonania są obiekty wypożyczone z MN w Poznaniu, a będące darem obywateli na Fundusz Obrony Narodowej powołany przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Jest wiele efektownych zabytków na tej wystawie, ale specjalną grupę stanowią wykonane w słynnej firmie Petera Carla Faberge (1846 - 1920) figurki i obiekty biżuteryjne. Do rarytasów należy zaliczyć także obiekt na pograniczu biżuterii i formy przestrzennej przypominającej miniaturową rzeźbę - broszkę suprematyczną wykonaną według projektu Nadii Leger (1904-1983).

Wystawa prezentuje ok. 300 obiektów złotniczych, uzupełniona została także trzema zabytkowymi sukniami wieczorowymi. Zostanie zakończona 29 grudnia br., a na początku 2008r. będzie prezentowana w Poznaniu.


Łucja Wojtasik-Seredyszyn
Kurator wystawy

Otwarcie wystawy - 12.09.2007
Wernisaż - 12.09.2007
Czynna do - 12.01.2008