Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy



Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy
/ w ramach serii - Legnica na dawnych kartach pocztowych/

Autor: Humeńczuk Grażyna
Ilość stron: 164
Oprawa: twarda
Format: 21 x 21 cm
Miejsce i data wydania: Legnica 2010

cena - 35 zł

nakład wyczerpany





Miejski Park urządzony i pielęgnowany przez pokolenia przedwojennych i powojennych legniczan uległ 23 lipca 2009 r. niszczącej sile huraganowego wiatru. Ucierpiała większość drzew, całkowitemu zniszczeniu uległy 704 okazy. Żywioł spustoszył szczególnie teren wokół Koziego Stawu wyznaczony ulicami Witelona, Powstańców Śląskich, Zieloną i Jordana. W tym rejonie unicestwione zostały zabytkowe aleje kasztanowe i lipowe. Poważnie ucierpiała obsadzona lipami Aleja Orła Białego. Zniszczone zostały dorodne dęby w centrum parku. Drzewa, które przetrwały huragan, mają uszkodzone konary i większość z nich nie będzie w stanie odbudować koron.
W tej sytuacji okazało się oczywiste, iż kolejna wystawa i album z cyklu Legnica na dawnych kartach pocztowych poświęcone zostaną parkowi. Ekspozycja otwarta 23 lipca 2010 r., w rocznicę katastrofy, przedstawiła dzieje parku w oparciu o karty pocztowe, fotografie archiwalne oraz plany miasta.
Niniejsza publikacja składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się opracowanie historii parku do 1945 r., opatrzone blisko 80 ilustracjami. Druga, albumowa zawiera reprodukcje 100 kart pocztowych z okresu od końca XIX w. do końca II wojny światowej. Książce towarzyszy w formie luźnego załącznika kopia planu Legnicy z 1933 r. ze zbiorów Muzeum Miedzi.
Legnicki Park Miejski nie jest założeniem jednorodnym. Jego przestrzeń i rozwiązania planistyczne kształtowane były zarówno w XIX jak i w XX wieku. Park powstawał etapami. Dlatego też historia parku przedstawiona została poprzez dzieje poszczególnych jego części.
Kwerenda w zasobach Muzeum Miedzi oraz zbiorach prywatnych kolekcjonerów przeprowadzona w poszukiwaniu kart pocztowych wskazała dużą ilość materiału ikonograficznego. Okazało się, że park był niezwykle popularnym motywem wielu widokówek. Wybrane karty ukazują obraz parku, którego od dawna już nie ma. Zapraszają do zanurzenia w barwny, bajkowy i odrealniony świat, pełen egzotycznych roślin, kwiatowych kobierców oraz bujnej i soczystej zieleni.