15.04.-05.05.2009r.

Galeria Sztuki w Legnicy i Muzeum Miedzi zapraszają na kolejną wystawę z cyklu 30 wystaw na 30-lecie Legnickiego Festiwalu Srebra. Tym razem zobaczymy prace znakomitej warszawskiej złotniczki Urszuli Wasilewskiej.
Urszula Wasilewska mieszka i pracuje w Warszawie. Autorka wystawy złotnictwem zajmuje się od 1986 r., a od 1998 jest członkiem STFZ. Z zawodu fotografik, ale projektowanie i wykonywanie biżuterii to jej życiowa pasja, która jak twierdzi sama autorka – pozwala dogodzić jej własnej, kobiecej próżności.


Artystka w swoich pracach oddaje swoisty „hołd” naturze. Każdy kamień jest dla niej niepowtarzalnym tworzywem, które zatrzymuje w sobie czas i piękno. Traktuje kamień jak duszę, do której dopasowuje srebrną oprawę. Zwłaszcza te trudne i oporne w obróbce są dla niej wyzwaniem twórczym, inspiracją dla wyobraźni. To one często decydują o kształcie, modelu, przeznaczeniu biżuterii, czasem nawet nadają jej nazwę.
 
Artystka preferuje naturalny styl stwarzający wrażenie biżuterii surowej, prostej, ale jednocześnie bardzo szlachetnej. Sięga do źródeł historycznych i etnograficznych, subtelnie podkreśla różnorodność uśpionych w kamieniu barw.
Artystka ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Anglii, Austrii, Czechach, Francji, Litwie, Niemczech, dwukrotnie nagradzana. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym.
 

Ostatnie wystawy:
2006 Teatr Współczesny w Warszawie - wystawa zbiorowa - Wybór 06
2006 Muzeum Miedzi  w Legnicy - wystawa zborowa - 15 lat STFZ
2007 Galeria Zadra - wystawa autorska – Obraz
2007 Targi Midora - 2007 Lipsk, Niemcy - wystawa zbiorowa - 15 lat STFZ
2008 Teatr Współczesny w Warszawie - wystawa zbiorowa - STFZ - Nasz Bursztyn
2009 Teatr Współczesny w Warszawie – wystawa autorska: Biżuteria z jajem     
2009 Galeria Zadra, prezentacja autorska: Wyjdź z jajem

Legnicką prezentację oglądać można od 15 kwietnia do 5 maja 2009 r. w salach Muzeum Miedzi w Legnicy, ul. Partyzantów 3.

BIŻUTERIA Z JAJEM
Kamienie, które oprawiam w srebro, są dla mnie niepowtarzalnym tworzywem, gdyż zatrzymały w sobie czas i nieprzemijające piękno. Często przedmiotem mojego zainteresowania stają się kamienie nietypowe dla biżuterii, trudne w oprawie, oporne jakiejkolwiek obróbce. Stają się swoistym wyzwaniem twórczym, inspiracją dla wyobraźni. To one narzucają pomysł kształtu oprawy, modelu biżuterii, jej przeznaczenia, oraz w niektórych przypadkach nazwę, tak jak: "Stare koronki", "Bańki na wodzie", Błękitne grzechy". Być może moja wcześniejsza profesja (fotografika) nauczyła mnie dbałości o szczegóły i dostrzegania niezafałszowanej prawdy, jako jedynej wartości, nie tylko artystycznej. Stąd ów naturalizm kształtów i form, sięganie do źródeł historycznych i etnograficznych, subtelne podkreślanie różnorodności barw uśpionych w warstwach kamieni.

Urszula Wasilewska