LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 2014

Wystawy prezentowane w Muzeum Miedzi w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO 2014 z cyklu "Sylwetki Twórców"
w terminie: 25.04. - 31.05.2014 r.:


1. Sylwetki Twórców: Stephen Bottomley Orbita
Prezentacja prac  szkockiego złotnika, absolwenta Royal College of Art (Wlk. Brytania) Rhode Island School of Design (USA), wykładowcy i dyrektora Wydziału Projektowania Biżuterii i Wyrobów ze Srebra wyższej Szkoły Artystycznej w Edynburgu, uczestnika szeregu wystaw i laureata wyróżnień i nagród. Od początku twórczości Stephen Bottomley skupiał się na metalu: miękkim nieszlachetnym, twardym i odpornym, lśniącym szlachetnym i ciemnym oksydowanym. W ciągu ostatniej dekady coraz częściej zajmował się natomiast emalią, łączeniem go z ceramiką i szkłem. Wystawa Orbita jest wynikiem fascynacji autora nowymi odmianami metalu, jakie wypracował przemysł lotniczy i kosmiczny.

Stephen Bottomley Stephen Bottomley

2. Sylwetki Twórców: Katarina Siposová Konteksty
Wystawa młodej słowackiej artystki, absolwentki Akademii Sztuki i Projektowania w Bratysławie (2013), uczestniczki wystaw na Słowacji, w Czechach, Litwie, Polsce, Hiszpanii, Holandii, Izraelu. Projekt Konteksty prezentuje efekty poszukiwania nowych sposobów spojrzenia i rozumienia biżuterii. Autorka bardziej zainteresowana jest konceptualnym charakterem biżuterii jako środka wyrazu artystycznego, niż jej wyglądem. Zamiast wzbogacać aspekt wizualny – minimalizuje formę materialną biżuterii w celu zbadania jej granic, szuka alternatywnych sposobów komunikacji z widzem, użytkownikiem. Symbolem jej poszukiwań są próby zakłócenia wizerunku tradycyjnego „naszyjnika z pereł”.

Katarina Siposová Katarina Siposová

3. Sylwetki Twórców: Daniela Boieri Untought known ­
Prezentacja prac  włoskiej artystki, absolwentki i wykładowcy Alchimia Contemporary Jewellery School we Florencji, uczestniczki ponad 30 wystaw zbiorowych w Europie, USA, Korei Południowej i Izraelu. Wystawa Nieświadomie znane prezentuje najnowsze prace autorki, która pracuje z metalem, głównie w srebrze, nawiązując z tym tworzywem dialog, który przynosi pełne niespodzianek rezultaty. Jej prace cechuje prostota i skromność formy.

Daniela Boieri Daniela Boieri Daniela Boieri

5. Sylwetki Twórców: Antek Zaremski Biżuteria
Wystawa polskiego artysty-złotnika, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, członka STFZ, najmłodszego przedstawiciela znanego złotniczego rodu Zaremskich, uczestnika wystaw w Polsce i zagranicą oraz laureata wielu nagród w konkursach biżuteryjnych. Biżuteria Antka Zaremskiego, choć z pozoru prosta i skromna  w środkach wyrazu, zawiera wielowymiarowe i pełne niespodzianek odniesienia do grafiki, malarstwa i architektury.  

Antek Zaremski Antek Zaremski