HAMMERCLUB Legnica 2016 Miasto

Idea Hammerclubu, czyli profesjonalnej wymiany między złotnikami z różnych krajów narodziła się w czasie międzynarodowych warsztatów w Schleswig-Holstein, kiedy to zapragnęli oni spotykać się regularnie. W 2002 r., podczas dorocznej wystawy bożonarodzeniowej w Muzeum Sztuki i Rzemiosła w Hamburgu, w Niemczech, ogłoszono powstanie Hammerclubu.

W tym pierwszym spotkaniu uczestniczyło około czterdziestu niemieckich i duńskich złotników oraz kilkoro ekspertów z dziedziny srebra. Razem postanowili, że Hammerclub powinien być nieoficjalnym stowarzyszeniem podobnie myślących ludzi z kręgów złotniczych. Mieli oni prezentować sztukę złotniczą szerokiej publiczności, nawiązywać kontakty z kolekcjonerami i muzealnikami i dzielić się wiedzą techniczną i artystyczną. Znane muzea i galerie chętnie gościły wystawy Hammerclubu od początku jego oficjalnej działalności.

Hammerclub działa bez zarządu, bez statutu – zrzesza on tylko uczestników. Mile widziani są wszyscy, których pociąga tekstura i blask srebra. Z upływem czasu uformowała się niejednorodna, stale rosnąca i zmieniająca się społeczność złotników, profesorów i ich studentów, kolekcjonerów, ekspertów muzealnych, właścicieli galerii, autorów i kuratorów wystaw. Ludzie tworzący tę społeczność czują się ze sobą związani niczym rodzina i uczą się od siebie nawzajem. Spotkania i wystawy Hammerclubu są organizowane przez ochotników zawsze rekrutujących się spośród samych uczestników.

Uczestników zachęca się by korzystali ze wszystkiego, co spotkania Hammerclubu mogą zaoferować, ale oczekuje się również ich własnego wkładu. Jedną z form takiego indywidualnego wkładu jest pomoc w wykuwaniu wspólnego naczynia, co jest doskonałą okazją do wymiany wiedzy. Każdy, kto pracuje nad owym wspólnym pucharem, podpisuje go swoją sygnaturą, a po spotkaniu naczynie jest ofiarowywane instytucji goszczącej spotkanie w danym roku.

Centralnym wydarzeniem każdego spotkania Hammerclubu jest wystawa w muzeum lub galerii. Zadaniem złotników jest pokazanie swojej twórczości i umiejętności w odniesieniu do określonego tematu. Od 2008 r. dzięki wsparciu sponsorów Hammerclub przyznaje uczestnikom wystawy trzy nagrody: 1000g, 600g i 400g srebra.

Tegoroczne spotkanie Hammerclubu odbywa się w Legnicy, w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy. Tematem tegorocznego Festiwalu i towarzyszącego mu Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej jest Miasto. Organizatorzy wystawy Hammerclubu postanowili podjąć ten temat w swojej wystawie. Wybrano na nią prace szesnastu złotników z dziewięciu krajów. Zwycięzców poznamy podczas wernisażu wystawy 21 maja 2016 r.

Wystawy Hammerclubu:

2002    Museum für Kunst und Gewerbe, Hamburg, Niemcy
2004    Bröhan Museum, Berlin, Niemcy
2005    Koldinghus, Kolding, Denmark
2006    Germanische Nationalmuseum, Norynberga, Niemcy
2007    Wasserschloss Klaffenbach, Chemnitz, Niemcy
2008    Jheronimus Bosch Art Center, ’s-Hertogenbosch, Holandia
2009    Mainfränkisches Museum, Würzburg, Niemcy
2010    Kunstindustrimuseet, Kopenhaga, Dania
2011    Zilvermuseum Sterckshof, Antwerpia, Belgia
2012    Grassi Museum für Angewandte Kunst, Lipsk, Niemcy
2013    Nordenfjeldske Kunstindustrimuseumm, Trondheim, Norwegia
2014    Silberwarenmuseum Ott-Pausersche Fabrik, Schwäbisch Gmünd, Niemcy
2015    Wasserschloss Klaffenbach, Chemnitz, Niemcy
2016    Galeria Sztuki w Legnicy, Legnica, Polska
www.hammerclub.eu

Wystawa: Hammerclub Legnica 2016
(E.Bauer, D.Brouwer, G.Cuyvers, A.Decker, Ch.Duckwort, S.Gill, A.Heinkel, M.Houtman, V.Keijzer, MiN-Hui Lee, T.Lewoc, J.Lützel, L.Menzel, R.Runeberg, D.Spiegel, B.Williamson)
Termin: 26 kwietnia – 5 czerwca 2016 r.
Miejsce ekspozycji: Muzeum Miedzi, ul. św. Jana 1

Wystawa międzynarodowej grupy artystycznej Hammerclub połączona z warsztatami złotniczymi, które odbędą się w przestrzeni miejskiej Legnicy (20 maja (piątek) 2016 - pokaz technik złotniczych)

Hammerclub E.Bauer

Hammerclub V.Keijzer