200 lat legnickiej nekropolii 1822ꟷ2022

wrzesień – październik 2022

Cmentarz komunalny w Legnicy przy ul. Wrocławskiej

Mija 200 rocznica otwarcia cmentarza miejskiego – największej legnickiej nekropolii. Otoczony murem teren przy trakcie wrocławskim poświęcono 9 września 1822 r. podczas uroczystości z udziałem przedstawicieli dwóch chrześcijańskich wyznań: katolików i ewangelików.

Z okazji tej rocznicy historycy Muzeum Miedzi w Legnicy: dyrektor Marcin Makuch oraz dr Marek Żak przy wsparciu Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przygotowali plenerową wystawę opowiadającą dzieje legnickich miejsc pochówku.
Na liczącej 12 plansz ekspozycji będą prezentowane mapy, panoramy miasta, zdjęcia i dokumenty dotyczące cmentarzy wyznaniowych w początkach XIX w. oraz historii nekropoli przy ul. Wrocławskiej. Po raz pierwszy przedstawiona zostanie unikatowa ikonografia i archiwalia, m.in. kolorowe akwarele inspektora budowlanego H.Wolffa ze wstępnymi projektami kaplicy cmentarnej z 1869 r., fotografie utrzymanego w stylu art deco wnętrza budynku krematorium, a także rysunki zapomnianej artystki Elfriede Springer czy zdjęcia tzw. cmentarza leśnego. Na  uwagę zasługuje bogata kolekcja fotografii H.Krafta z lat 20. i 30. XX w., pozyskana ze zbiorów Ratsarchiv Stadtverwaltung Görlitz. Pokazane zostaną także unikatowe archiwalne zdjęcia ze słynnych pogrzebów w powojennej Legnicy, m.in. zamordowanego w 1959 r. taksówkarza oraz Lidii Nowikowej z 1965 r. Obejrzeć będzie można także zdjęcia radzieckiego cmentarza wojennego przed przebudową w latach 70. XX w. oraz kwater cywilnych.

Ekspozycja znajduje się przy wejściu głównym na cmentarz komunalny przy ul. Wrocławskiej (przed kaplicą). Będzie prezentowana do 1 listopada.

cmentarz (1)
Wystawa plenerowa - 200 lat legnickiej nekropolii 1822 - 2022