Rzeźba polska XIX wieku z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie

Miejsce i data wydania: Legnica, Szczecin 2004

Najniższa cena z ostatnich 30 dni to 50 zł

Cena:  30 zł

Wystawa Rzeźba polska XIX w. była prezentowana w Muzeum Miedzi w Legnicy oraz na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 2004 roku. Pokłosiem tych wystaw stał się katalog, który oddajemy do rąk czytelników. Katalog prezentuje ponad 800 rzeźb powstałych w XIX w. stanowiących własność Muzeum Narodowego w Krakowie.
Publikacja prezentuje największy zbiór polskiej rzeźby XIX oraz okresu Młodej Polski zgromadzony w instytucji publicznej.    Na ekspozycji w Muzeum Miedzi w Legnicy ponad dwieście eksponatów stanowiło panoramę tego, co działo się w sztuce polskiej, na przestrzeni całego stulecia poprzedzającego odzyskanie przez Polski Niepodległości.
Rzeźbę polską XIX w. charakteryzowały te same tendencje, które widoczne były w rzeźbie zachodnioeuropejskiej: pragnienie stworzenia idealnej figury opartej na naśladowaniu osiągnięć wcześniejszych epok, wszechobecny kult historii i dążenie do wskrzeszenia zamierzchłych wydarzeń, przewaga erudycji nad oryginalnością oraz alegoryczno – literackiej treści nad formą, posługiwanie się środkami artystycznymi zaczerpniętymi z idealistycznej sztuki akademickiej.