23.10.2009 - 20.02.2010r.
WOJCIECH SIUDMAK jest obecnie jednym z najbardziej znanych w świecie polskich malarzy.
Urodził się w Wieluniu, ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w latach 1967-1968 studiował w Ecole des Beaux- Arts w Paryżu. Od 1966 r. na stałe mieszka i tworzy we Francji. Uważany jest za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Jego płótna pełne są baśniowych postaci, klasyczne piękno sąsiaduje tu z deformacją i okaleczeniem, liczne wizje kosmicznych podróży przeplatają się ze spektakularnymi kataklizmami.
Wojciech Siudmak pytany o inspiracje, twierdzi, że najbardziej inspiruje go wszechświat i pytania jakie nam stawia. Fascynują go prace fizyków, astrofizyków - uważa ich za prawdziwą awangardę naukową i artystyczną naszych czasów. Artysta poszukując piękna, wzorem starożytnych Greków, intuicyjnie odczytuje je w regułach harmonii kosmicznej. Z całą pewnością nie chodzi mu o „ładność”, lecz tak jak w muzyce o piękno uniwersalne, które opiera się na wzorcach matematycznych.
Artysta jest często porównywany z Salvadorem Dali, ale on tylko czerpie ze sztuki renesansu i baroku włoskiego, podobnie jak czynią to inni artyści, również wspomniany Dali.
Siudmak najbardziej podziwia Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimboldo, Williama Blake’a, Caspara Davida Friedricha, Arnolda Bocklina oraz surrealistów. Uważa się za kontynuatora tej właśnie tradycji w sztuce. Wojciech Siudmak nie czuje żadnej potrzeby należenia do jakiejś formacji czy grupy, nie zważa na mody i panujące tendencje w malarstwie czy rzeźbie. Podąża konsekwentnie w raz obranym przez siebie kierunku i wie, że to co robi jest autentyczne. Czuje się twórcą spełnionym i całkowicie wolnym. Mistrz pytany o to czy jego obrazy są reprodukcją snów, odpowiada zawsze, że są raczej snem na jawie. Od kilku lat artysta zabiega o wzniesienie w centrum swego rodzinnego Wielunia pomnika Wieczna miłość. Będzie to ponad 3-metrowa rzeźba przedstawiająca dwie zbliżone do siebie planety-głowy mężczyzny i kobiety, połączone orbitami niczym zaręczynowymi pierścieniami. Pomnik ten będzie częścią zainicjowanego przez Siudmaka projektu na rzecz pokoju oraz harmonijnego współistnienia jednostek i narodów.
Diuna - to powieść fantastyczna, została napisana przez Franka Herberta (1920-1986) uznawanego za jednego z ważniejszych przedstawicieli literatury science fiction.
Diuna w wydaniu książkowym ukazała się w 1965 r., a przyznanie jej dwóch najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie SF, świadczy o zdobyciu wielkiego uznania wśród czytelników i krytyków. Powieść od samego początku sprzedawała się w rekordowych nakładach, inspirowała też reżyserów filmowych i twórców gier komputerowych.
W 1984r. w oparciu o wybrane wątki Diuny Dawid Lynch nakręcił film, a następnie dwa seriale telewizyjne. Ten olbrzymi sukces powieści skłonił autora do stworzenia całego cyklu pt. Kroniki Diuny w następującej kolejności: Diuna( 1965),Mesjasz Diuny( 1969), Dzieci Diuny (1976), Bóg Imperator (1981), Heretycy Diuny (1983), Diuna Kapitularz( 1985).
Po śmierci Franka Herberta pracę nad cyklem powieści kontynuował jego syn Brian Herbert wspólnie z Kevinem Andersonem. W Polsce Diuna ukazała się po raz pierwszy w 1985 r. W latach 1992-1993 zostały wydane Kroniki Diuny. W 2007r Dom Wydawniczy REBIS wznowił cały cykl powieściowy opatrzony ilustracjami Wojciecha Siudmaka.
Akcja powieści toczy się w fantastycznym świecie przyszłości. Najważniejszą planetą w tym wszechświecie jest Arrakis (Diuna), jedyna, która posiada złoża melanżu, substancji przedłużającej ludzkie życie, umożliwiającej podróżowanie w kosmosie oraz przewidywanie przyszłości. Diuna z rozkazu cesarza Padyszacha IV znajduje się pod panowaniem rodu Harkonnenów z planety Giedi Prima. W wyniku intryg Diuna zostaje oddana w lenno rodowi Atrydów i jest to początek wydarzeń, które wstrząsają całym powieściowym wszechświatem na tysiące lat. Historia księcia –banity, który pragnie pomścić śmierć ojca i odzyskać fortunę swego rodu, zamach na ekologię i próby zmian klimatu planety przez Fremenów, to tylko przykładowe wątki tej powieści.
Na naszej ekspozycji oprócz obrazów i rysunków Wojciecha Siudmaka prezentowana jest biżuteria, którą artysta zaprojektował inspirując się ilustrowanym przez siebie cyklem powieściowym. Wyeksponowane zostały również wydania Diuny z różnych stron świata. Książki te pochodzą z kolekcji Michała Skalca z Warszawy, który jest posiadaczem jednego z największych tego typu zbiorów w Polsce. Z tej też kolekcji pochodzą prezentowane na wystawie stroje i akcesoria wykorzystywane na planie filmowym Diuny.
Od roku 1988 trwa seria wystaw retrospektywnych artysty. Szczególnie znaczącym wydarzeniem artystycznym była wystawa zorganizowana na wieży Eiffla, symbolizującej Paryż i Francję z okazji wejścia w III Tysiąclecie. W latach 2003–2004 artysta prezentował swoje prace w największych Muzeach w Polsce. Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem Wielunia oraz miasta Gaillac i Ozoir la Ferriere we Francji. Jego dzieła rozpowszechniane są na całym świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się znakami graficznymi tak prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes czy w Montrealu. Powszechnie znane firmy przemysłowe wybrały jego obrazy, aby wyrazić poprzez sztukę swe poszukiwania i osiągnięcia technologiczne. Obrazy artysty pojawiają się od lat na okładkach jednej z największych kolekcji Science Fiction we Francji-wydawnictwa Pocket. W Polsce znany jest całym rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka.
Grupom szkolnym proponujemy projekcję filmu Diuna, który jest ekranizacją kultowej powieści Franka Herberta;
reżyser - John Harrison
scenograf - Jan Pistek
część I - 161 minut
część II - 113 minut
Zainteresowanych projekcją prosimy o kontakt z Działem Naukowo-Oświatowym ( 76-86- 202-89)
http://www.muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2009-pozycja/573-wojciech-siudmak-diuna-epopeja-fantastyczna#sigProId6df0d7998b
Fot. Dariusz Berdys