OD WITELONA DO TOMOGRAFU OPTYCZNEGO


Wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Instytut Fizyki UMK ukazuje historię pojęć i odkryć z zakresu optyki – nauki o świetle. Otwiera ją część poświęcona pracom Witelona, uczonego epoki średniowiecza pochodzącego ze Śląska, a zamyka tomograf optyczny, niezwykłe dzieło fizyków toruńskiego Instytutu Fizyki UMK.

Wystawa jest okazją do poznania przyrządów optycznych, tych najdawniejszych i tych współczesnych. Zwiedzający będą mogli zobaczyć współczesne modele lunet i teleskopów, poznać konstrukcję dawnych okularów czy aparatów fotograficznych. W związku z interaktywnym charakterem ekspozycji będą mogli również przeprowadzać własne eksperymenty i doświadczenia.

W czasie wędrówki można będzie dowiedzieć się między innymi:

  • dlaczego niebo jest niebieskie
  • jak powstają kolorowe cienie
  • co to jest dyfrakcja i interferencja
  • jak powstaje tęcza
  • do czego służy spektroskop
  • co to jest światłowód


Uczestnictwo w wystawie to również zabawa światłem: hologramy, kalejdoskopy, piramidy Svarowskiego, podczerwień i nadfiolet, niezwykłe złudzenia optyczne – to tylko niektóre z jej elementów. Uczestnicy podążają ścieżką edukacyjną, podczas której poznają kolejne działy optyki. Wystawa jest przeznaczona dla odbiorcy w każdym wieku.

Więcej informacji dotyczących opisów niektórych zjawisk, które można obejrzeć na wystawie na stronie Instytutu Dydaktyki Fizyki UMK w Toruniu: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/nowa_strona/?q=node/39

Fiat lux. Od Witelona do tomografu optycznego
Wystawa czynna od 18.09.09


Fot. Dariusz Berdys