Anna Gosławska-Lipińska "Ha-Ga", urodziła się 22 października 1915 roku w Moskwie, zmarła 14 kwietnia 1975 roku w Warszawie. Uprawiała rysunek satyryczny, ilustrowała książki dla dzieci i dorosłych o tematyce satyrycznej, projektowała plakaty, pocztówki, okładki płyty i opakowania, była autorką kampanii reklamowych w prasie codziennej, zajmowała się też ceramiką.

W latach 1935-39 studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. T. Pruszkowskiego. Jako rysowniczka debiutowała na łamach tygodnika satyrycznego Szpilki. Swoje rysunki sygnowała pseudonimem Ha-Ga, złożonym z pierwszych i ostatnich liter imienia i nazwiska (Hanka Gosławska). Wynikał on z nieśmiałości artystki, która wstydziła się podpisywać prace własnym nazwiskiem.
Po roku 1945 swoje rysunki publikowała również na łamach innych krajowych i zagranicznych czasopism, m.in. : Świerszczyk, Świat, Stolica, Express Wieczorny, Przekrój, L'Humanite Dimanche, Eulenspigel.

Scenki obyczajowe złożone zwykle z dwóch postaci w profilowym ujęciu z charakterystycznymi, z dużymi oczami były Jej wizytówką. Artystka  była wrażliwym, bystrym obserwatorem polskiej obyczajowości lat 50 tych i 60 tych, np. od codziennych, kobiecych bolączek, po wnikliwą obserwację zjawisk zachodzących w modzie. Nade wszystko była świetną ilustratorką, znakomitą kolorystką, trafiającą w gusta i odczucia głównie dziecięcego odbiorcy.PLAKATY

Anna Gosławska-Lipińska Anna Gosławska-Lipińska Anna Gosławska-Lipińska

Plakat do czeskiego filmu Dziś wieczór gramy, 1955
Plakat do francuskiego filmu Awantura o dziecko, 1954
Plakat do 5-tych międzynarodowych zawodów narciarskich dziennikarzy w Zakopanem, 1957 


Fot. Dariusz Berdys