DAWNE WIDOKI ŚLĄSKA NA GRAFIKACH Z KOLEKCJI HASELBACHA


Muzeum Miedzi zaprasza do odbycia podróży w czasie i odkrycia Śląska z czasów romantyzmu i biedermeieru. Wystawa "Podróże w czasie. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha" została otwarta w piątek, 5 lutego o godzinie 17.00 w gmachu przy ul. Św. Jana 1.

Albrecht Haselbach (1892 - 1979), właściciel browaru i kolekcjoner z Namysłowa, w latach czterdziestych XX w. zgromadził kolekcję liczącą ponad 4000 stalorytów, akwafort, litografii, rysunków i akwarel. Zbiory są obecnie przechowywane w Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie oraz w Schlesisches Muzeum w Görlitz. Część z dzieł została zinwentaryzowana i opracowana w ramach niemiecko-polskiego projektu, w którym ze strony polskiej uczestniczyło wrocławskie Muzeum Architektury, z niemieckiej Herder Institut z Marburga.
 
Na wystawie prezentowanych jest 140 topograficznych przedstawień z różnych artystycznych epok, przede wszystkim z czasów romantyzmu i biedermeieru. Grafiki ukazują fascynujący świat górskich pejzaży, śląskich miast i uzdrowisk. Oprócz widoków Wrocławia, Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, pałaców i zamków artyści zaczęli wówczas dokumentować rodzący się właśnie krajobraz przemysłowy: huty, odlewnie, fabryki.

Eksponowane obrazy dokumentują "odkrycie" Śląska przez artystów, rytowników i wydawców, które miało miejsce w tym samym czasie, co początki masowej turystyki w XIX wieku.

Wystawa prezentowana  jest  przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, instytucji finansowanej przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na mocy uchwały Niemieckiego Bundestagu. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu tegoż Pełnomocnika, Ministerstwa Spraw Socjalnych Hesji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.


Fot. Dariusz Berdys