plakat

Wystawa Przy samowarze…, której otwarcie  miało miejsce w piątek 07 września 2012r., prezentuje samowary zgromadzone przez  kolekcjonerów z Białegostoku: Jana Murawiejskiego i Aleksandra Turela oraz ze zbiorów  Muzeum Miedzi w Legnicy.

Eksponowane samowary (ponad 90 sztuk) zostały w większości wytworzone w Rosji, ale są także takie, które powstały w Królestwie Polskim – w warszawskich wytwórniach Norblina i Wolskiego. Obok tradycyjnych samowarów na węgiel drzewny wystawione są także samowary na naftę i spirytus. Ekspozycję uzupełniają opakowania na herbatę ze zbiorów Muzeum w Świdnicy.

Wernisaż uświetnił koncert Magdaleny Marchewki - sopran oraz Jakuba Gajdeckiego - fortepian.

PROGRAM KONCERTU

1. Piotr Czajkowski - Serenada op. 63 nr 6 (Серенада: О, дитя! под окошком твоим)
2. Sergiusz Rachmaninov - Pod moim oknem op. 26 nr 10 (У моего окна)
3. Sergiusz Rachmaninov - Sen op. 8 nr 5 (Сон)
4. Antoni Dvorak - Stara matka z cyklu Pieśni cygańskie op. 55 nr 4 (Když mne stará matka)
5. Sergiusz Rachmaninov - Moment muzyczny op. 16 nr 4
6. Sergiusz Rachmaninov - Krzak bzu op. 21 nr 5 (Сирень)
7. Sergiusz Rachmaninov - Nie śpiewaj, najpiękniejsza op. 4 nr 4 (Ne poy, krasavitsa, pri mne)

WYKONAWCY
Magdalena Marchewka - sopran
Absolwentka klasy śpiewu solowego mgr Agnieszki Justyny Szumiło w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Obecnie studentka Akademii Muzycznej  im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi wydziału wokalno-aktorskiego.
Jakub Gajdecki - fortepian
Student Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi wydziału fortepianu. Stypendysta Polskiej Fundacji Muzycznej.

Fot. Dariusz Berdys