GMACH GŁÓWNY 13.01-27.05.2017
Wystawa monograficzna poświęcona najwybitniejszemu reprezentantowi wczesnobarokowej rzeźby śląskiej Matthäusowi Knote /1636-1673/.
Nie wiemy skąd pochodził. Analiza stylistyczna jego prac nie pozostawia wątpliwości, że decydujący wpływ na ukształtowanie osobowości artystycznej rzeźbiarza wywarła sztuka Pragi, w szczególności dzieła Johanna Georga Bendla.
Matthäus Knote początkowo zamieszkał w Kamiennej Górze, gdzie związał się z krzeszowskimi cystersami i zrealizował prace znajdujące się obecnie w kościołach w Okrzeszynie i Lubawce – Podlesiu, a dla benedyktynów z Broumova wykonał wystrój jednej z kaplic świątyni opackiej.
Rzeźbiarz osiadł w Legnicy ok. 1668 roku i najpóźniej we wrześniu 1669 nawiązał współpracę z cystersami lubiąskimi, podejmując się wzniesienia dużego ołtarza do kościoła opackiego. W kwietniu 1670 roku był już mieszkańcem domu opactwa lubiąskiego w Legnicy, gdzie miał także swój warsztat. Dziś w tym miejscu znajduje się, wzniesiony w początkach XVIII wieku, barokowy Pałac Opatów Lubiąskich, obecna siedziba naszego Muzeum.
Artysta z jednakową biegłością wykonywał rzeźby zarówno w kamieniu jak i drewnie. W 1670 r. wykonał dla Lubiąża dwie kamienne kolumny maryjne, epitafium oraz ołtarz Św. Józefa, a w 1672 roku kamienną figurę Ecce Homo. W latach 1670–1671 zrealizował dwa duże zlecenia także dla protestantów: ambonę do Kościoła Pokoju w Jaworze oraz ambonę do kościoła śś. Piotra i Pawła w Chojnowie.
Rzeźbiarz zmarł w Legnicy 1 maja 1673 roku, w wieku 37 lat i został pochowany w kościele benedyktynek.
Mimo krótkotrwałej działalności rzeźbiarza zachowało się co najmniej dwadzieścia jego realizacji, z czego większość stanowią prace wielofigurowe. Na wystawie prezentujemy ponad dwadzieścia rzeźb tego artysty.
Rzeźby na wystawę użyczyli:
Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Michała Archanioła w Mieroszowie
Parafia rzymsko-katolicka w Brzegu Dolnym,
kościół filialny p.w. św. Jadwigi w Łososiowicach
Parafia rzymsko-katolicka p.w. św. Marcina w Pomocnem
Parafia rzymsko-katolicka p.w. śś. Piotra i Pawła w Chojnowie
Parafia rzymsko-katolicka w Lubawce,
kościół pomocniczy p.w. 14 Świętych Wspomożycieli w Lubawce – Podlesiu.
Parafia rzymsko-katolicka p.w. Wniebowzięcia NMP w Słupie
Parafia rzymsko-katolicka p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Tymowej
Otwarcie wystawy 13.01.2017 r.
Fot.D.Berdys
http://www.muzeum-miedzi.art.pl/wystawy-2017-pozycja/255-matthaeus-knote-legnicki-rzezbiarz-epoki-baroku#sigProId03473fd260