GALERIA PIASTÓW LEGNICKICH - RYSUNKI HENRYKA JANA BACY

KWIECIEŃ-WRZESIEŃ 2019

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu

Henryk Jan Baca mieszka i tworzy w Legnicy. Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, ukończył Wydział Malarstwa. Poza malarstwem sztalugowym realizuje także malarstwo monumentalne, freski, witraże i mozaiki.

Zajmuje się również konserwacją dzieł sztuki. Artysta jest autorem m.in. mozaiki znajdującej się w Rynku, na ścianie przy ul. Partyzantów przedstawiającej Kopernika (obok wejścia do Biblioteki Publicznej), a także obrazów, rzeźb i witraży w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Twórczość H. Bacy określa się mianem symbolizmu parafialnego.

Na ekspozycji będzie prezentowany zestaw rysunków, których pierwsza wersja powstała w latach 80. XX w. a ostateczny kształt uzyskał dopiero w 2018 roku.
Otrzymane stypendium Ministra Kultury pozwoliło na realizację zainteresowań malarza dotyczących poznawania i promowania swojego regionu. W ten sposób powstał cykl 22 rysunków – portretów legnickich Piastów, który „przeleżał w szufladzie” aż do 2018 roku! Inspiracją do ponownego przyjrzenia się tematowi „galerii Piastów” stała się propozycja wydania książki z zakresu regionalistyki, wzbogacona wizerunkami władców i dwóch władczyń – regentek. Rysunki wykonane ołówkiem na płótnie są lawowane.
Książka Galeria Piastów legnickich została napisana przez pisarza, dziennikarza – Artura Guzickiego i być może wkrótce ujrzy światło dzienne.

Galeria Piastów legnickich – rysunki Henryka Jana Bacy

Fot.Dariusz Berdys