październik - grudzień 2024
gmach główny
Tytuł Chabiorowanie 1990–2090 to powrót do dziennika chabiorowej podróży i otwarcie go na kolejne lata. Na wystawie prezentowane są najnowsze wielkoformatowe płótna oraz obrazy i rysunki, które powstały w latach 90.
wrzesień – grudzień 2024
gmach główny
Ekspozycja została podzielona na dwie całkowicie odrębne części. Pierwsza, znajdująca się w siedzibie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (Hall Starego Ratusza), to owoc szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach, instytutach, bibliotekach i muzeach. Dotyczy niezwykle trudnego do uchwycenia zagadnienia, jakim jest legnicki teatr oraz życie teatralne w pierwszych latach powojennych. Zebrany materiał pozwolił na przedstawienie takich wątków jak próby powołania teatru zawodowego, teatr radziecki, narodziny teatru żydowskiego, gościnne występy teatrów spoza miasta oraz lokalny amatorski ruch teatralny.
czerwiec - wrzesień 2024
gmach główny
Wystawę tworzą prace nadesłane na tegoroczny konkurs rysunków satyrycznych. Ich tematem wiodącym jest „Atrapa”, natomiast drugą kategorię tradycyjnie stanowi „Żart i satyra”.
czerwiec - październik 2024 r.
gmach główny
Mina Gampel, choć wiele doświadczyła, wciąż jest pełna energii i zachwytu nad światem oraz ludźmi, co doskonale widać w jej obrazach. Czasem są to nostalgiczne wspomnienia miasteczek, dziecięcych zabaw i rodziny, innym razem pełne radosnej ekspresji obrazy ilustrujące kulturę żydowską.
maj-sierpień 2024
gmach główny
Od maja do sierpnia w Muzeum Miedzi można oglądać wystawę pt. "Nie tylko Matejko. Wizerunki królów polskich według Aleksandra Lessera" – malarza historycznego, ilustratora, publicysty, krytyka sztuki, rysownika. Artysta urodził się w 1814 r. w Warszawie w rodzinie żydowskich kupców i bankierów, w trudnym czasie dla Polski, kiedy znajdowała się pod zaborami. Studia na Warszawskim Oddziale Sztuk Pięknych przerwało mu zamknięcie Uniwersytetu po upadku powstania listopadowego (1830-1831), więc wyjechał zdobywać wykształcenie w Dreźnie i w Monachium, co widocznie ukierunkowało jego twórczość. Reprezentował w malarstwie nurt archeologiczny, dokumentował sceny z dziejów Polski, poprzedzając ostateczny wygląd dzieła wnikliwą analizą historyczno-ikonograficzną źródeł, aby jak najwierniej przedstawić każdy szczegół.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec