Wykład prof. STANISŁAWA NICIEJI - MAGIA  KRESÓW.
Prof. dr hab.  Stanisław  Sławomir  Nicieja ur. w Strzegomiu w 1948 roku.
Od czasów studiów związany z Opolem. Historyk dziejów najnowszych, wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji. Od połowy lat 80-tych zajmujący się problematyką kresową. Autor 14 książek i setek artykułów naukowych, publicystycznych i  popularyzatorskich, współautor filmów dokumentalnych.

21 października w Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się recital fortepianowy Katarzyny Musiał.
W programie muzyka Fryderyka Chopina.

Dnia 14 sierpnia  2010r. wśród wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji 250 rocznicy Bitwy pod Legnicą 1760r. znalazły się między innymi:

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Dawnej Wieży Gazowni Miejskiej w Legnicy przy ul. Ścinawskiej 1, w dniach 11-19 września można było obejrzeć wystawę fotograficzną Czesława Pietraszki „Woda na wysokości – dawne wieże wodne szlaku kolejowego Berlin – Katowice”. Prezentowana wystawa była również okazją do zapoznania się z historią legnickiej gazowni.

W Muzeum Miedzi 29 maja 2010r., odbył się VOICE & DRUMS - koncert chóralno-perkusyjny.