FOTOGRAFIE CZESŁAWA PIETRASZKI

Muzeum Miedzi zaprasza na nowo otwartą wystawę "Modernizm w Legnicy" autorstwa Czesława Pietraszki. Zdjęcia zostały wykonane w latach 2005-2006. Wcześniej ekspozycja została doceniona i pokazana w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Modernizm pojawił się w kulturze europejskiej po kryzysie wartości i obyczajów XIX-wiecznych. Po raz pierwszy tego pojęcia użył wiedeński krytyk H. Bahr. Głównym ośrodkiem modernizmu był Berlin, Wiedeń, Monachium. Systemy filozoficzne F. Nitschego, A. Schopenhauera kształtowały wartości estetyczne artystów i architektów. W Holandii powstało ugrupowanie „De Stijl”, w Niemczech „Bauhaus”. Architekci poszukują funkcjonalności i prostoty.
W Legnicy powstawały w biurach projektowych ciekawe osiedla urbanistyczne i budynki użyteczności publicznej wybitnych architektów (Hugo Leipziger). W naszym mieście zorganizowano słynną na całe Niemcy wystawę ogrodniczą GUGALI, na której zaprezentowano wzorcowy dom autorstwa Hansa Scharouna.

Wystawie towarzyszy katalog autorstwa dra Beaty Störtkuhl z tekstem krytycznym historii architektury Legnicy. Ekspozycja ma uwrażliwić nowe wartości estetyczne, konstrukcyjne i historyczne.

Otwarcie wystawy - 08.02.2008