Na wystawie Ceramika i miedź  zgromadzono ponad sześćdziesiąt prac znanej czeskiej ceramiczki Vladimíry Konvalinkovej. Artystka wykorzystuje tradycyjne tworzywo – glinę, ale często łączy je z metalami, w tym głównie z miedzią.

Vladimíra Konvalinková urodziła się w 1951 roku w Czeskim Krumlowie. W latach 1967-1971 uczęszczała do klasy ceramiki w liceum rzemiosł artystycznych w Uherskim Hradiszte. Po zakupieniu domu w historycznej części Czeskiego Krumlowa  (1972 r.) stworzyła własną pracownię ceramiczną. Od tego czasu zajmuje się profesjonalnie działalnością artystyczną. Po pięciu latach zaczęła też  wystawiać swe prace w Czechach i za granicą.
Od 2001 roku prowadzi otwartą  pracownię przy jednej z najbardziej ruchliwych  ulic starej części Czeskiego Krumlowa,  umożliwiając oglądanie i zakup swych  prac. W tym samym czasie rozpoczęła się także jej współpraca z córką Stanisławą,  tworzącą ceramiczne rzeźby.
Vladimíra KonvalinkováVladimíra Konvalinková tworzy głównie dzieła unikatowe, zasadniczo nie używa form, nie wykonuje prac seryjnych.Przy użyciu koła garncarskiego wytwarza obiekty użytkowe o kulistej formie i dekoracyjnym charakterze. W ostatnich latach celowo łamie symetrię tym, że perfekcyjnie wytoczone  formy deformuje modelowaniem, cięciem, wycinaniem, przekłuwaniem lub wklejaniem innych toczonych fragmentów. Powstają w ten sposób przedmioty  niezwykłego kształtu, uzyskane także w wyniku dalszego łączenia z innymi materiałami, przede wszystkim  metalem lub szkłem.

Te eksperymenty z formą i materiałami plastycznym  otwierają  w jej twórczości  nieprzebrane możliwości wariantów. Artystka stosuje je jednak z umiarem, nigdy w sprzeczności z charakterem danego tworzywa. Dotyczy to także i koloru. Efekty kolorystyczne uzależnione są jednak głównie od możliwości wypału w elektrycznych piecach. Vladimíra Konvalinková z  upodobaniem  używa tlenków żelaza, manganu, miedzi,  nanosi je na ceramikę pistoletem, aby one, przenikając się po wypale z glazurami, dawały matową lub lśniącą powierzchnię. Celem artystki jest osiągnięcie wrażenia rustykalności i naturalności a zarazem zachowanie charakteru użytego materiału – gliny. Tylko wyjątkowo Vladimíra Konvalinková tworzy  prace wykorzystując czerwone,  mocno lśniące glazury, które potem ostro kontrastują z innymi, matowymi dziełami.

Artystka współpracuje z architektami  i projektantami wnętrz tworząc osłony oświetleniowe, kafle, wazy, patery, misy, kubki i dzbanki.  Poza atelier  prezentuje swą twórczość głownie poprzez wykonane repliki historycznych waz i dekoracji zdobiących szczyty domów, terakotowe przedmioty o pamiatkowym charakterze.
Ceramiczne realizacje Vladimíry Konvalinkovej możemy oglądać w Pradze, Czeskich Budziejowicach, Czeskim Krumlowie i wielu innych miastach południowych Czech.

Wystawa czynna do 30 września 2010.

Ceramika i miedź

Fot. Dariusz Berdys