SREBRNE SZKOŁY – wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO


25.04.-04.06.2023 r.

gmach główny


Srebrne Szkoły: Wydział Sztuki i Rzemiosła w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo
KHIO Displaced
Wydział Metalu i Biżuterii Artystycznej - Narodowa Akademia Sztuk Pięknych w Oslo


Oferujemy jedyny w Norwegii program artystyczny szkolnictwa wyższego, który specjalizuje się w sztuce biżuterii i projektowaniu obiektów. Biżuteria kreuje tożsamość i ma wymiar osobisty, ale zwraca również uwagę na kontekst społeczny, w jakim jest prezentowana. Obiekty, w tym korpusowe oraz rzeźby są również nośnikami znaczeń. Podstawą innowacji i procesów artystycznych jest zaś tradycja. Zajmujemy się również sztuką site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej.
Nauczanie opieramy zarówno na praktyce artystycznej akcentując samo rzemiosło i materiały, jak i teorię sztuki i metodologię. Kładziemy nacisk na eksperymenty i poszukiwania zarówno praktyczne jak i konceptualne. Podczas warsztatów studenci mają okazję poznać techniki takie jak lutowanie, odlewnictwo, kucie, spawanie i patynowanie. Pod okiem profesjonalnych praktyków pracują przede wszystkim nad indywidualnymi projektami.
Ponadto organizujemy seminaria, wykłady i dyskusje. Umożliwiamy studentom korzystanie z dużej sieci kontaktów z profesjonalistami wybranej dziedziny oraz z bogactwa kursów oferowanych przez edukatorów z różnych krajów uczących gościnnie w naszej akademii.
Nasz Wydział specjalizuje się w tematyce rzemiosła, obróbce w metalu oraz biżuterii artystycznej.

Badamy refleksyjne i konceptualne podejście do materiałów i technik, począwszy od metod opartych na tradycji po działania oparte na koncepcji. Zwracamy szczególną uwagę na poznanie oraz techniki obróbki materiałów. Dzięki seminariom bardzo uważnie śledzimy procesy konceptualizacji i realizacji biżuterii artystycznej, obiektów i prac wielkoformatowych. Studenci dokonują osobistych wyborów, czy punktem wyjścia w procesie kreacji są idee czy materiały. Po tym wspólnie rozpoczynamy proces konceptualizacji pracy w indywidualnym dla każdego twórcy kontekście społecznym i kulturowym.

Sztuka jubilerska eksploruje przeszłość i teraźniejszość, wątki historyczne oraz dzisiejszy paradygmat. Jest to wciąż żywy proces myślenia o zagadnieniach noszenia biżuterii, jej materialności, głębi znaczeniowej i jej symbolice. Obiekty i rzeźby oraz przestrzeń publiczna sztuki weryfikują historyczny i współczesny kontekst relacji człowieka z dziełami – ich statusem, symboliką, materiałem i funkcją.


Srebrne Szkoły: Pracownia Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie
Ironaut
Estońska Akademia Sztuki

Biżuteria i kowalstwo jest unikalnym połączeniem dwóch, pozostających w symbiozie dyscyplin. Funkcjonują one we wspólnej przestrzeni, w której świat materialny jest postrzegany w odniesieniu do otaczającego środowiska, a współczesna sztuka użytkowa jako środek wyrazu dla konceptualnego świata filozoficznego. Program studiów skupia się na zrozumieniu i nadaniu sensu specyfice materiałów, procesom technologicznym i innym w kontekście współczesnej sztuki i życia kulturalnego. Zajmuje się też „gęstością rzeczy“ – „zagęszczonymi i naładowanymi“ znaczeniami obiektami fizycznymi, które są nośnikami pamięci i tożsamości. Pracownia kładzie nacisk jest przede wszystkim na szkolenia zawodowe, koncentrując się na konkretnej dziedzinie, bez pomijania spójności interdyscyplinarnej. Dzięki współpracy, chęć eksperymentowania, otwartości studentów i nowym możliwościom wdraża wartości takie jak duch wspólnoty, praca na rzecz wspólnych celów i nowe kontakty.IMG_3584
SREBRNE SZKOŁY – wystawy w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO -ekspozycja fot. D. Berdys
IMG_3589
IMG_3590
IMG_3595
IMG_3600
IMG_3608
IMG_3611