Projekcja filmu Stefana Szlachtycza

We wtorkowe popołudnie 9.06.2015 r. gościem Muzeum Miedzi był pochodzący z Krakowa Stefan Szlachtycz – reżyser filmowy, telewizyjny, radiowy i teatralny. Jego spotkaniu z publicznością towarzyszyła projekcja filmu opowiadającego o życiu i twórczości  Romana Maciejewskiego.

Jednocześnie było to ostatnie wydarzenie z cyklu wykładów, koncertów, projekcji i spotkań autorskich towarzyszących wystawie prac prof. Czesława Dźwigaja pt. „Homage to Requiem Romana Maciejewskiego”, zorganizowanej w 105 rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora XX wieku.

Film Stefana Szlachtycza, to portret Romana Maciejewskiego „kompozytora osobnego”, ukazuje również relacje i kontakty artysty z przedstawicielami  branży muzycznej i filmowej, ludźmi teatru, opery. Po zakończeniu projekcji publiczność wysłuchała osobistych refleksji i anegdot Stefana Szlachtycza dotyczących postaci Romana Maciejewskiego. Reżyser opowiadał także o innych swoich realizacjach filmowych składających się na jego dorobek twórczy, m.in. o filmie, który  poświęcił polskiemu etnografowi Bronisławowi Piłsudskiemu, badaczowi kultury ludu Ajnów w Rosji i Japonii,  i będącego bratem marszałka i naczelnika państwa polskiego Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja „Homage to Requiem Romana Maciejewskiego” jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia do końca sierpnia w gmachu Akademii Rycerskiej w Legnicy.