Od kilku lat muzea w całej Europie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów udostępniają swoje ekspozycje w godzinach nocnych. 19.05.2012 Muzeum Miedzi w Legnicy już po raz siódmy uczestniczyło w tym święcie.

Tej nocy udostępniliśmy wszystkie swoje Oddziały; można było oglądać  aktualne wystawy, ale również  wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej i zobaczyć sprzęt jakim dysponuje legnicka Państwowa Straż Pożarna, a także wziąć udział w pokazie ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków.
W związku z obchodami 50 lecia naszego  Muzeum zaprezentowaliśmy  ekspozycję plakatów towarzyszących wystawą organizowanym na przestrzeni minionego półwiecza.
Ukoronowaniem obchodów tegorocznego święta był koncert muzyki wokalnej i organowej Od Baroku po współczesność w wykonaniu Agnieszki Justyny Szumiło i Marka Fronca w kościele p.w. Świętego Krzyża i Św. Jadwigi w Legnickim Polu.

Odwiedziło nas tej Nocy Muzealnej ponad 2.200 osób.

Fot.D.Berdys