Wieczór patriotyczny - „Ułani, ułani, malowane dzieci...”

Muzeum Miedzi w Legnicy uczciło tegoroczną rocznicę Święta Niepodległości wieczorem patriotycznym pt „Ułani, ułani, malowane dzieci…”.

Tematem przewodnim spotkania były dzieje ułańskie utrwalone w anegdocie i pieśni żołnierskiej. 11 listopada o godzinie 18.00 Dyrektor Muzeum Miedzi przywitał zgromadzoną licznie publiczność oraz przybliżył postać legnickiego miłośnika polskiej barwy i broni Jana Minkiewicza (1910-1986). Kolejną część wieczoru otworzył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu sopranistki Pani Magdaleny Marchewki, której na fortepianie akompaniował Pan Paweł Wrzecionowski. Do występu chętnie włączyła się publika, zachęcana przez solistkę. Sala rozbrzmiewała dźwiękami m.in. takich melodii jak „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie” czy „Maki”.

Po koncercie solistki głos zabrał dr Włodzimierz Kwaśniewicz, kustosz Muzeum Wojskowego w Drzonowie i znawca białej broni. Zaprezentował on zgromadzonym dzieje oręża – szabli i lancy, dzięki którym polska kawaleria zdobyła wojenną sławę w całej Europie. Na zakończenie Pan Paweł Wrzecionowski zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania ułańskich żurawiejek. Te wesołe i żartobliwe, choć niekiedy dosadne i pieprzne przyśpiewki żołnierskie, które zadomowiły się w tradycji kawalerii polskiej II RP wprawiły wszystkich w doskonałe humory.