Mirowski znany i nieznany

wrzesień 2021 – luty 2022

Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska 2

Co ma wspólnego Legnica z bawarskim Kronach? Miasta łączy malarstwo Edwarda Mirowskiego, nieżyjącego już, legnickiego malarza, który wiele lat artystycznego życia spędził właśnie w Niemczech.

Kolekcja kilkudziesięciu obrazów artysty pochodzi od niemieckiej rodziny Höring, której zależało na prezentacji dorobku artysty w Polsce. W ten sposób do Muzeum Miedzi trafiły wypożyczone z Kronach obrazy, które dominują na wystawie. Ponadto prezentowane będą pochodzące z mieszkań legniczan obrazy, zakupione od samego artysty. Malarstwo Edwarda Mirowskiego jest pod każdym względem różnorodne – pod względem stylu, tematyki, techniki (obrazy na płótnie, płycie, akwarele). Melancholijne pejzaże, widoki miast, klasyczny portret, tematy nawiązujące do sztuki antycznej, oraz pełne ekspresji malarstwo abstrakcyjne – tych wątków można szukać w malarstwie twórcy, któremu nie była obca także rzeźba. Na wystawie zobaczymy jednak kolekcję malarską. Znane i nieznane prace Mirowskiego – Muzeum Miedzi zaprasza.

Edward Mirowski (1953–2017) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom uzyskał w roku 1979 w pracowniach: malarstwa sztalugowego u prof. Zbigniewa Karpińskiego oraz projektowania malarstwa w architekturze i urbanistyce u prof. Mieczysława Zdanowicza. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych w Polsce oraz za granicą (m.in. w Galerii Związku Artystów Plastyków Federacji Rosyjskiej w Moskwie, Galerii Związków Twórczych w Wilnie, Instytucie Kultury Polskiej w Sofii, Galerii Miejskiej w Laholm w Szwecji).

Właściciel kolekcji: Rudolf Höring

Kuratorki: Łucja Wojtasik-Seredyszyn, Barbara Pietras, Dział Sztuki, Muzeum Miedzi w Legnicy

Wystawa "Mirowski. Znany i Nieznany" - ekspozycja. Fot. D.Berdys

GALERIA FOTOGRAFII - otwarcie wystawy 24.09.2021 r.