Krzysztof Okoń. Mój świat. Moja modlitwa

Grudzień 2020 – Czerwiec 2021

Gmach Główny

Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy jest kolejną odsłoną prezentacji prac Krzysztofa Okonia pod powyższym tytułem. Za każdym jednak razem jest to inny zespół dzieł, który u ciągle czynnego artysty systematycznie się powiększa. Obrazy wybrane do legnickiej wystawy zostały podzielone na cztery grupy tematyczne: Stary Testament, Boże Narodzenie, dzieje Chrystusa oraz Święci Pańscy. Oprócz obrazów prezentujemy również kilka rzeźb artysty: Król Dawid, Szopka z Muzykującymi Aniołami, Chrystus Frasobliwy oraz św. Franciszek.

Krzysztof Okoń z wykształcenia jest artystą muzykiem, znakomitym i odnoszącym międzynarodowe sukcesy wiolonczelistą. Ta świadomość pozwala nam spojrzeć głębiej na jego twórczość malarską. Możemy odbierać ją nie tylko w sferze estetycznej, ale także bardzo głęboko emocjonalnej. To nie anegdota działa najmocniej w tym, zdawałoby się, przedstawiającym malarstwie, ale harmonia i „muzyczność” rozwibrowanej kreski i migotliwej plamy barwnej.

Pierwsze obrazy Krzysztofa Okonia mocniej trzymały się konwencji ludowego malarstwa na szkle, które poznał i które było dla niego źródłem inspiracji. Zgodnie z tradycją miały one mocny i wyrazisty kontur, kolor lokalny, płasko kładzione barwy. Artysta jednak w niedługim czasie odkrył, co mu w przygodzie z malarstwem daje przyjemność, wypracował własną technikę i własny styl.

Kurator wystawy: Łucja Wojtasik-Seredyszyn
Wystawa pod patronatem honorowym jego Eminencji Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Krzysztof Okoń. Mój Świat. Moja Modlitwa
Play Pause