Jubileusz Muzeum Miedzi w Legnicy

60 lat temu, 1 kwietnia 1962 r., działalność rozpoczęło Muzeum Miedzi w Legnicy.

Pierwszym dyrektorem naszej placówki, wtedy jeszcze funkcjonującej jako Muzeum Regionalne w Legnicy, był Tadeusz Gumiński. To on od końca lat 50. zabiegał o uruchomienie muzeum, był jego organizatorem i twórcą.
Wkrótce odbędą się uroczyste obchody jubileuszu. Muzeum z tej okazji przygotowuje wystawę prezentującą najcenniejsze eksponaty oraz okolicznościowe wydawnictwo przypominające historię placówki. W związku z tym prezentujemy Państwu logotyp przygotowany na tę okazję.

Początki Muzeum Miedzi nie były łatwe, a pracownicy działali w spartańskich warunkach. W latach 1962–1964 siedziba muzeum znajdowała się w lokalu Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy przy ul. Wojska Polskiego 5. Pierwszy pracownik, nie licząc kierownika Tadeusza Gumińskiego, został zatrudniony w lutym 1963 r., a pierwszy pracownik merytoryczny rozpoczął pracę w październiku 1964 r.

Debiutancką wystawę, którą była ekspozycja „Miedź w Polsce” (1962 r.), zorganizowano wspólnie z TPN, a prezentowano ją w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury w Legnicy przy ul. Mickiewicza 3.

Działalność wystawiennicza w dzisiejszym gmachu muzeum rozpoczęto na początku lutego 1964 r. Wtedy na parterze budynku przy ul. św. Jana, w nowej siedzibie muzeum, otwarto pierwszą wystawę czasową. Była to ekspozycja zatytułowana „Kultura i sztuka starożytna. Egipt – Grecja – Rzym”. Do dziś zwiedzający mogli obejrzeć w MM ponad siedemset ekspozycji czasowych oraz stałych.