Pół wieku ze sztuką. Urodziny Zbigniewa Frączkiewicza - film

Zbigniew Frączkiewicz, którego twórczość prezentujemy obecnie w naszym muzeum na wystawie "Portret pokolenia" obchodzi dzisiaj urodziny.

Życzymy artyście wszystkiego najlepszego, aby energia i siła go nie opuszczała i by mógł nadal realizować swoje wizje. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Zbigniew Frączkiewicz opowiada o swojej twórczej wędrówce po Dolnym Śląsku, która rozpoczęła się właśnie w Legnicy. Podjęta wtedy decyzja o wyjeździe ze stolicy i budowaniu kariery w prężnie rozwijającym się Zagłębiu Miedziowym okazała się jedną z ważniejszych w jego życiu...

Zbigniew Frączkiewicz jest znany przede wszystkim z monumentalnych rzeźb kamiennych bądź odlewów, jak chociażby "Żelaźni ludzie" czy "LGOM" inspirowany robotnikami i przemysłem Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (niegdyś stał w Lubinie).

Artysta w 1971 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Następnie przez długi czas był związany z Legnicą i Lubinem. Następnie był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Prowadził własną galerię sztuki w Szklarskiej Porębie, brał udział, ale również sam organizował plenery rzeźbiarskie, wystawiał w całej Polsce i za granicą i do dziś jest czynnym, prężnie działającym artystą.

Pół wieku ze sztuką. Urodziny Zbigniewa Frączkiewicza - film