O legnickich botanikach - prelekcja w Muzeum Miedzi

Jakie były początki zainteresowania roślinami w czasach starożytnych i nowożytnych?  Kim byli Caspar Schwenckfeld czy związani z Legnicą Israel Volckmann i jego syn Georg Anton? 

Czy wiecie jakie treści kryje ich wielkie dzieło „Phytologia magna”?  Czy znacie innych słynnych medyków czy botaników ze  Śląska?  O tym wszystkim już w najbliższy czwartek 6 czerwca o godz. 17 opowie Andrzej Paczos, regionalista, geograf, muzealnik, związany z Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Goerlitz. Prelekcję pt. „Phytologia magna - mało znane dzieło botaniczne legnickich medyków” zaprezentuje on w oddziale Muzeum Miedzi - Akademii Rycerskiej. Zapraszamy.

– Śląsk, dzięki zróżnicowanemu krajobrazowi, obfituje w różnorakie siedliska wielu roślin. Nic dziwnego, że tutejsza flora od dawna budziła osób wykształconych – medyków.  Zbierali oni rośliny, hodowali je i sporządzali z nich medykamenty. Niektórzy sięgali po pióro, ołówek lub pędzel, by je opisać lub zilustrować. Wiele dzieł  przyrodniczych powstało w XVI w. w Europie Zachodniej. Jednak Śląsk nie pozostawał w tyle. Wśród powstałych tu dzieł jedno jest praktycznie nieznane, choć wyróżnia się objętością i zawartością. Powstało ono na przełomie XVII i XVIII w. w Legnicy, ale nigdy go nie wydano. Czas wydobyć je z zapomnienia – mówi Andrzej Paczos.