"Tędy przeszła historia..." tak zatytułowana została nowa wystawa plenerowa poświęcona historii miasta, przygotowana przez Muzeum Miedzi we współpracy z Urzędem Miasta, która od 10 października prezentowana jest na placu Słowiańskim.


Jej tematem są niezwykłe dzieje tego centralnego placu, miejsca, gdzie - jak w soczewce - skupiają się burzliwe losy Legnicy.
Historia jednego z najważniejszych miejsc w naszym mieście liczy niespełna 200 lat. W tym czasie wielokrotnie zmieniała się jego nazwa. Maszerowały tędy kolejne wojskowe formacje - cesarskich grenadierów, żołnierzy 18. Dywizji Wehrmachtu i „wyzwolicieli” z Armii Radzieckiej. Swoje stragany z ogórkami rozstawiały tu przekupki, przez plac przejeżdżały tramwaje, kelnerzy rozkładali tu parasole piwnych ogródków, a bohaterowie odlani z cyny i brązu obserwowali ze swoich cokołów codzienną krzątaninę.
Ten niezwykły kalejdoskop wydarzeń został przedstawiony na wystawie za pomocą zbioru unikalnych fotografii, kart pocztowych i map zebranych i opisanych przez historyka Konrada Byś z naszego Muzeum.Tędy przeszła historia...

Tędy przeszła historia...

Tędy przeszła historia...